Είστε εδώ Αρχική Ανακοινώσεις Ενημέρωση 1ου ΚΕΣΥ Α΄Αθήνας

Ενημέρωση 1ου ΚΕΣΥ Α΄Αθήνας

Εξυπηρέτηση

1. Το 1ο ΚΕΣΥ Α ́ΑΘΗΝΑΣ αναστέλλει όλες τις προγραμματισμένες ενέργειες που απαιτούν φυσική παρουσία μαθητών/τριών.

2. Σε εξαιρετικές επείγουσες περιπτώσεις επιτρέπεται η αυτοπρόσωπη εξυπηρέτηση πολιτών, αποκλειστικά κατόπιν προηγούμενης επικοινωνίας και ραντεβού.

3. Οι ΑΙΤΗΣΕΙΣ θα παραλαμβάνονται με FAX ή τηλεφωνικά και θα αποστέλλεται ο αριθμός πρωτοκόλλου μέσω μηνύματος. Το έντυπο της αίτησης θα μπορούν οι ενδιαφερόμενοι γονείς και κηδεμόνες να το παραλαμβάνουν από τον ηλεκτρονικό μας ιστότοπο.
Η παραλαβή των αιτήσεων και η συμπλήρωσή τους θα πραγματοποιείται σ ́αυτή τη φάση χωρίς να γίνεται περαιτέρω συζήτηση, διερεύνηση και παιδαγωγική ανάλυση.

4. Σχεδιάζουμε και οργανώνουμε την κάθε είδους εξ αποστάσεως Εκπαιδευτική και Συμβουλευτική υποστήριξη, αξιοποιώντας τρόπους άμεσης και έμμεσης ηλεκτρονικής παρέμβασης και τηλεφωνική επικοινωνία. Γραμματεία (210 6929611)

5. Στον ιστότοπό μας https://blogs.sch.gr/1kesyaath θα αναζητήσετε: οποιαδήποτε πληροφορία και στοιχεία επικοινωνίας,

ερωτήσεις σας που καταχωρούνται, ( σύντομα ένα μέλος της υπηρεσίας μας θα επικοινωνεί

μαζί σας ). Τα παραπάνω πραγματοποιούνται χρησιμοποιώντας στο ιστολόγιό μας τον

σύνδεσμο:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfJfuruQA8vjKYEAYfBGkf_SS9vFDGcN4T8jMYS pXknlsMaAg/viewform

προσβάσιμο υλικό για θέματα στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό,
προσβάσιμο υλικό για δράσεις εργοθεραπευτικής, φυσικοθεραπευτικής και λογοθεραπευτικής παρέμβασης,
δράσεις και δραστηριότητες που αφορούν οργάνωση δραστηριοτήτων καθημερινής ζωής των μαθητών μας,
ανακοινώσεις και προγραμματισμούς.

6. Προσβάσιμο επίσης ψηφιακό εκπαιδευτικό υλικό για τους μαθητές/τριες με αναπηρίες ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες μπορείτε να έχετε από την επίσκεψή σας στο σύνδεσμοhttp://prosvasimo.iep.edu.gr/el

7. Οι κοινωνικοί Λειτουργοί και οι Ψυχολόγοι της υπηρεσίας μας θα επικοινωνήσουν με τους Γονείς και Κηδεμόνες μαθητών που φοιτούν στην Γ ́ Λυκείου και που εντάσσονται στις κατηγορίες των μαθητών με αναπηρίες και μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και,αφού εξασφαλίσουν τη συναίνεσή τους, θα υποστηρίξουν αναλόγως τους μαθητές.

8. Τα έκτακτα μέτρα πρόληψης κατά της διάχυσης του κορωνοϊού σε όλη τη χώρα, έχουν δημιουργήσει συνθήκες μιας πρωτόγνωρης πραγματικότητας. Η διατάραξη της μέχρι τώρα ζωής μας, της καθημερινότητάς μας και ο επιβεβλημένος αναγκαστικός εγκλεισμός, δημιουργούν σε όλους μας (παιδιά, γονείς, εκπαιδευτικούς) άγχος και ποικίλα συναισθήματα όπως φόβο, πανικό, αγωνία, ανησυχία, λύπη, απελπισία, θυμό καθώς και διάφορα συμπτώματα (διαταραχές ύπνου και διατροφής, ψυχοσωματικές εκδηλώσεις). Ο καθένας μας εκφράζεται με διαφορετικό τρόπο και έχει διαφορετικές προσωπικές ανάγκες. Ωστόσο στην παρούσα φάση είναι σημαντικό

* να παραμένουμε υγιείς φροντίζοντας τη σωματική μας υγεία
* να χρησιμοποιούμε εναλλακτικούς τρόπους επικοινωνίας ώστε να μην απομονωνόμαστε. Παρόλα αυτά, αν δυσκολευόμαστε, αναζητούμε τη βοήθεια των ειδικών ψυχικής υγείας. Για την αντιμετώπιση των δυσχερειών που προκύπτουν μπορείτε να απευθυνθείτε:

• -  Στο 1ο ΚΕΣΥ Α ́ΑΘΗΝΑΣ (στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων του) στο τηλ: 210 6929617για μαθητές πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και 210 8695049 για μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ώρες 9:00πμ.-14:00 καθημερινά και στο emaimail@1kesy-a.att.sch.gr της υπηρεσίας.

• -  Στην τηλεφωνική γραμμή ψυχοκοινωνικής υποστήριξης για τον κορωνοΪό από την Πρωτοβουλία Αλληλεγγύης από το ΕΚΠΑ και την Α ́Πανεπιστημιακή Ψυχιατρική Κλινική του ΕΚΠΑ, Αιγινήτειο Νοσοκομείο στο σύνδεσμο:

page2image18264page2image18424page2image18584

i_psychokoinonikis_ypostirixis_gia_ton_koronoio/?fbclid

- Στην Υπηρεσία Παιδιών και Εφήβων της Α ́Ψυχιατρικής Κλινικής όπου απαντά τηλεφωνικά καθημερινά στις εργάσιμες μέρες 9:00 – 14:00 στις οικογένειες που χρειάζονται συμβουλές για τα παιδιά ή υποστήριξη στα τηλέφωνα: 210-7600100 και210-7669584

9. Σύντομα θα επανέλθουμε με έγγραφό μας προς ενημέρωσή σας για θέματα που αφορούν:- στις Παράλληλες Στηρίξεις (πως θα γίνουν οι ανανεώσεις ή οι εκ νέου χορηγήσεις)
- στις χορηγήσεις βεβαιώσεων επαναφοίτησης νηπίων
- στις αξιολογήσεις μαθητών (και αυτών που φοιτούν σε ειδικά σχολεία) αλλαγής βαθμίδας ή προσδιορισμού φοίτησης σε ειδικό πλαίσιο.

10. Διαχειριζόμαστε με ατομική ευθύνη και σοβαρότητα την κατάσταση, για την υγεία όλων μας, τηρώντας ευλαβικά τους κανόνες, ώστε η ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ να μας βρει ΟΛΟΥΣ υγιείς και ΝΙΚΗΤΕΣ.