ΑναζήτησηΕπικοινωνίαRSS
Είστε εδώ Αρχική Δραστηριότητες Ημέρες...σημαντικές Σχολικός εκφοβισμός

Σχολικός εκφοβισμός

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής

Στα πλαίσια του μαθήματος Φυσικής Αγωγής πραγματοποιήθηκε το πρόγραμμα 'Εξωτερική εμφάνιση και σχολικός εκφοβισμός".

Δεν ντρέπομαι, δεν φοβάμαι για τις επιλογές μου και μαθαίνω να σέβομαι και να αποδέχομαι  τις επιλογές των άλλων σε όποιο τομέα και αν είναι αυτές όπως ομάδα,εμφάνιση(κιλά, χρώμα, ύψος, ρούχα) πεποιθήσεις (πολιτικές, θρησκευτικές, σεξουαλικές).

Συμμετείχαν  όλες οι τάξεις του σχολείου.

Σκοπός:

Στο τέλος του προγράμματος τα παιδιά να έχουν δει πολλές διαφορετικές εικόνες και  να εξοικειωθούν με το #διαφορετικό#. ή αλλιώς με ότι δεν ταυτίζεται με τις δικές τους απόψεις.

Στόχοι:

• Δεν κρίνουμε τους ανθρώπους από την εξωτερική τους εμφάνιση .
  • Ο κάθε ένας είναι ελεύθερος για την εξωτερική του εμφάνιση να επιλέξει ότι τον εκφράζει αντίστοιχα όμως πρέπει να σέβεται και τις επιλογές των άλλων. Αποδέχομαι την διαφορετικότητα μου αλλά και την διαφορετική στυλιστική άποψη των άλλων.

Μέσα:

Α) Ενημέρωση μαθητών για το πρόγραμμα .

Β) Εξοικείωση με την διαφορετική εικόνα βιωματικά με θέματα που δίνονται ανά δύο μέρες στους μαθητές.

Διάρκεια:

Τρεις (3) εβδομάδες Δόθηκαν 10 θέματα στους μαθητές του σχολείου.

Συμπεράσματα:

Οι εμφανίσεις των παιδιών στην αρχή προκαλούσαν γέλιο, έπειτα  θαυμασμό για το θάρρος των πιο τολμηρών και τέλος αποδοχή του διαφορετικού.

Η Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής

Κατσούλη Αικατερίνη.