ΑναζήτησηΕπικοινωνίαRSS
Είστε εδώ Αρχική Γονείς Επίλυση Προβλημάτων και Διαφορών

Επίλυση Προβλημάτων και Διαφορών

Προβλήματα μεταξύ μαθητών

Προσπαθούμε να μιλήσουμε με το πρόσωπο που έχουμε διαφορά ώστε να δώσουμε λύση στο πρόβλημα.

• Αν δε βρούμε λύση, το λέμε στο δάσκαλο της τάξης μας για να διευθετήσει αυτός τη διαφορά.
  • Αν οι παραπάνω προσπάθειες δε φέρουν αποτέλεσμα, ενημερώνεται ο διευθυντής του σχολείου.

Προσέλευση - Αποχώρηση μαθητών
Για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου καθώς και την ασφάλεια των μαθητών κρίνεται απαραίτητο να τηρηθούν οι παρακάτω κανόνες:

• Οι μαθητές προσέρχονται έγκαιρα στο σχολείο μεταξύ 8:00-8:10 το πρωί.
  • Οι γονείς αφήνουν τα παιδιά τους στην είσοδο του σχολείου.
  • Η είσοδός τους στο προαύλιο γίνεται μόνο όταν υπάρχει σοβαρός λόγος και κατόπιν συνεννοήσεως με το διευθυντή ή το δάσκαλο του τμήματος.
  • Οι πόρτες κλείνουν 5 λεπτά μετά το κουδούνι, δηλαδή στις 8:20π.μ.
  • Σε περίπτωση που ένας μαθητής καθυστερήσει, θα γίνεται δεκτός στην τάξη μετά το πρώτο διάλειμμα.
  • Με τη λήξη των μαθημάτων, οι γονείς φροντίζουν να βρίσκονται έγκαιρα στην είσοδο για να παραλάβουν τους μαθητές.
  • Αν προκύψει οποιοδήποτε πρόβλημα που αφορά την προσέλευση ή την αποχώρηση των παιδιών, θα πρέπει οι γονείς να ενημερώνουν τηλεφωνικά το διευθυντή ή το δάσκαλο του τμήματος.

Προβλήματα μεταξύ μαθητών

Προβλήματα μεταξύ γονέων - δασκάλων

Συζητούμε το πρόβλημα που μας απασχολεί κατευθείαν με το σχετικό δάσκαλο και προσπαθούμε να βρούμε λύση.
Αν η παραπάνω προσπάθεια δε φέρει αποτέλεσμα, απευθυνόμαστε στο διευθυντή.

Έχει διαβαστεί 726 φορές
Προηγούμενο άρθρο