ΑναζήτησηΕπικοινωνίαRSS
Μενού

Αύριο

Το Σχολείο Αύριο

Το σύγχρονο διδακτήριο θα αναπτύσσεται σε δύο ανεξάρτητα κτίρια, δύο κλιμακοστάσια, ένα στο κάθε κτίριο και ένας ανελκυστήρας θα εξυπηρετεί την επικοινωνία του ισογείου με τους άλλους ορόφους. Μεταξύ των κτιρίων θα παρεμβάλλεται ένα αίθριο. Η σύνδεση μεταξύ των κτιρίων θα πραγματοποιείται μέσω μιας μεταλλικής κατασκευής η οποία θα αποτελεί γέφυρα και θα εξασφαλίζει την επικοινωνία μεταξύ τους.

Στο ισόγειο θα υπάρχουν ανοιχτοί και στεγασμένοι χώροι. Οι ανοιχτοί χώροι θα είναι χώροι αυλισμού και παιχνιδιού των μαθητών και οι στεγασμένοι χώροι  θα φιλοξενούν διοικητικούς χώρους του σχολείου π.χ. Γραφείο Διευθυντή, Γραφείο Διδασκόντων κ.λπ., κοινωνικούς χώρους π.χ.Τραπεζαρία, Κουζίνα, Κυλικείο κ.λπ. καθώς και μία από τις οκτώ αίθουσες διδασκαλίας.

Στον Α΄όροφο θα φιλοξενούνται οι υπόλοιπες 7 αίθουσες διδασκαλίας, αίθουσα Η/Υ, αίθουσα Φυσικών Επιστημών, βιβιλιοθήκη κ.λπ.

Στον Β΄όροφο του ενός κτιρίου προβλέπεται να φιλοξενείται η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων με τους βοηθητικούς χώρους της. Στο άλλο κτίριο θα φιλοξενούνται εργαστήρια και διοικητικοί χώροι.

Στο υπόλοιπο τμήμα της κάτοψης θα διαμορφωθεί επίσης βατό δώμα με πέργολες και παγκάκια για χρήση των μαθητών.

Το διδακτήριο  θα έχει  βιοκλιματικές εφαρμογές ως προς τον προσανατολισμό , την ηλιοπροστασία, τη σκίαση,το φυσικό φωτισμό, τον αερισμό, την μόνωση και τη φύτευση καθώς και συστήματα εξοικονόμησης ενέργειας.

Δείτε σχετική εικόνα

Έχει διαβαστεί 1262 φορές