ΑναζήτησηΕπικοινωνίαRSS
Μενού
Είστε εδώ Αρχική Εικονική Περιήγηση Δράσεις των μαθητών μας Επικοινωνία και ανταλλαγή καλών πρακτικών με σχολείο της Taiwan

Επικοινωνία και ανταλλαγή καλών πρακτικών με σχολείο της Taiwan

Παραδοσιακά προϊόντα διατροφής των δύο χωρών

Στα πλαίσια εκπαιδευτικού προγράμματος  η Ε’ τάξη του 1ου δημοτικού σχολείου Νέας Φιλαδέλφειας ήρθε σε επαφή με μαθητές δημοτικού σχολείου της Ταϊβάν.

Με αφετηρία ένα πρόγραμμα βασισμένο στη παράδοση και τη διατροφή, τα παιδιά της Ταϊβάν ασχολήθηκαν με το ρύζι ως βασικό προϊόν της Απωανατολικής διατροφής. Οι μαθητές μας ανέλαβαν να παρουσιάσουν την ελιά και τα υποπροϊόντα της, με έμφαση στο ελαιόλαδο που αποτελεί  ένα  βασικό προϊόν της Μεσογειακής διατροφής.

Με το δάσκαλο της τάξης ανέπτυξαν διάφορες θεματικές σχετικά με το ρόλο της ελιάς στη μυθολογία, την ιστορία, την παράδοση, τον αθλητισμό και τη θρησκεία. Επιπλέον, στα πλαίσια του μαθήματος Τ.Π.Ε. δημιούργησαν παιχνίδια καρτών βασισμένα στην υπολογιστική σκέψη και το μαθηματικό σχέδιο Fano, με εικόνες σχετικές με την ελιά και τις  παραπάνω θεματικές, αναπτύσσοντας δεξιότητες  προγραμματισμού, αλγοριθμικής σκέψης, αποσφαλμάτωσης κ.α.. Με τη δασκάλα των Αγγλικών τα παιδιά δούλεψαν πάνω στο σχετικό λεξιλόγιο και βελτίωσαν τις δεξιότητες  επικοινωνίας στην Αγγλική γλώσσα, στην προσπάθεια να επικοινωνήσουν  με τους μαθητές της Ταϊβάν.

Τέλος, οι μαθητές μαζί με τους εκπαιδευτικούς του προγράμματος μαγείρεψαν ένα παραδοσιακό ελληνικό φαγητό, τα γεμιστά, για  να αναδείξουν το συνδυασμό  των δύο προϊόντων του προγράμματος και των κοινών στοιχείων των δύο χωρών.

Έχει διαβαστεί 372 φορές
Επόμενο άρθρο