Είστε εδώ Αρχική Ανακοινώσεις Επέτειος 25ης Μαρτίου

Επέτειος 25ης Μαρτίου

Σχολικό έτος 2022-23

Α.   Την Την Παρασκευή, 24 Μαρτίου 2023 και από τις 8.30 π.μ έως στις 9.45 π.μ. θα πραγματοποιηθεί  για τους μαθητές του σχολείου η γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου. Οι μαθητές θα αποχωρήσουν μετά το πέρας της γιορτής. Το  Ολοήμερο δεν θα λειτουργήσει την ημέρα αυτή.

Β. Σύμφωνα με το εορταστικό πρόγραμμα της 25ης Μαρτίου που έχει ανακοινώσει ο  Δήμος Ν. Φιλαδέλφειας-Ν. Χαλκηδόνας, για τους μαθητές που παίρνουν μέρος στην παρέλαση το Σάββατο, 25 Μαρτίου 2023  (Στ ΄και Ε΄ τάξεις) ισχύουν τα παρακάτω:

• Ο σημαιοφόρος θα πρέπει να βρίσκεται  στον Ιερό Ναό της  Κοιμήσεως Θεοτόκου της Ν.Φιλαδέλφειας  με ευθύνη των γονέων του στις 10:00. Εκεί θα τον παραλάβει η υπεύθυνη εκπαιδευτικός. Μετά τα τέλος της δοξολογίας θα μεταβούν στο Μνημείο Ηρώων της πλατείας  Κωνσταντινουπόλεως της Ν. Φιλαδέλφειας για την κατάθεση στεφάνων και από εκεί στο χώρο της παρέλασης.
  • Οι υπόλοιποι μαθητές θα πρέπει να βρίσκονται στην αφετηρία της παρέλασης {συμβολή των οδών Δεκελείας και  Ελ. Βενιζέλου} για την έναρξη της παρέλασης στις  11:45, όπου θα περιμένει υπεύθυνη εκπαιδευτικός.
  • Οι γονείς θα παραλάβουν  τους  μαθητές στο τέρμα της παρέλασης στη συμβολή των οδών Δεκελείας 97 και Επταλόφου αφού ενημερώσουν την υπεύθυνη εκπαιδευτικό.

25η Μαρτίου 1821

Το χρονικό της επανάστασης

25η Μαρτίου

Ο χάρτης της ελληνικής επανάστασης