ΑναζήτησηΕπικοινωνίαRSS
Μενού
Είστε εδώ Αρχική Δραστηριότητες Πειράματα Πανελλήνια Δράση «Το Πείραμα του Ερατοσθένη»

Πανελλήνια Δράση «Το Πείραμα του Ερατοσθένη»

«Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης»

Πανελλήνια Δράση «Το Πείραμα του Ερατοσθένη»

Στις 20 Μαρτίου 2023, στις 12:33 μ.μ, οι μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στη δράση με τίτλο «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης» που διοργανώθηκε από την ΠΑΝΕΚΦΕ και 14 ΕΚΦΕ της Ελλάδας.

Το πείραμα αυτό συγκαταλέγεται στα 10 πιο όμορφα επιστημονικά πειράματα στην ιστορία της Φυσικής. Την ημέρα της Εαρινής Ισημερίας, δηλαδή της αρχή της Άνοιξης, ο ήλιος βρίσκεται ακριβώς πάνω από τον Ισημερινό της Γης και η νύχτα με την ημέρα έχουν ίση διάρκεια. Επομένως, η μέρα αυτή ενδείκνυται για την πραγματοποίηση του συγκεκριμένου πειράματος.

15 ομάδες μαθητών διασκορπίστηκαν στο προαύλιο, σε μη σκιερά σημεία και οι μεζούρες και τα μέτρα «έπιασαν δουλειά». Άλλοι μέτρησαν τους εαυτούς τους και τη σκιά τους, άλλοι τα βιβλία τους, άλλοι τα μολύβια τους κ.ο.κ. Μία ομάδα έκανε πολύ καλή δουλειά καθώς το ποσοστό λάθους στους υπολογισμούς της ήταν μόνο 0,169%. Τα αποτελέσματα της δράσης θα αποσταλούν στους διοργανωτές της ώστε να αναρτηθούν στον ιστότοπό τους.

Έχει διαβαστεί 48 φορές