ΑναζήτησηΕπικοινωνίαRSS

Μεταφορά μαθητών

Κανονισμός λειτουργίας

Οργάνωση

• Η οργάνωση της μεταφοράς των μαθητών με τα σχολικά λεωφορεία έχει καθοριστεί σε συνεργασία του σχολείου με την εταιρεία που έχει αναλάβει τα δρομολόγια, λαμβάνοντας υπόψη τις ανάγκες του συνόλου των μαθητών.

• Υπάρχουν απαραιτήτως συνοδοί που εποπτεύουν τα παιδιά κατά τη μετακίνησή τους, καθώς και κατά τη σωστή επιβίβαση και αποβίβαση.

• Συνοδοί μεταφοράς των μαθητών έχουν οριστεί από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων οι κυρίες Φωτεινή Βόκολου και

• Μέσα στο σχολικό λεωφορείο αποκλειστικά υπεύθυνες είναι οι συνοδοί. Εκείνες καθορίζουν τη θέση όπου κάθονται οι μαθητές και επιβάλλουν την τάξη. Οι μαθητές δεν επιτρέπεται να αλλάζουν θέση χωρίς την άδεια της συνοδού.

• Τα λεωφορεία είναι οχήματα που κινδυνεύουν όπως όλα τα οχήματα να εμπλακούν σε ατύχημα, επομένως το σχολικό ή το λεωφορείο δεν είναι χώρος παιχνιδιού.

• Μαθητές

• Δεν επιτρέπεται κατά τη διάρκεια της μεταφοράς οι μαθητές να είναι όρθιοι ή να μετακινούνται χωρίς λόγο

• Κάθε παιδί κάθεται σε μια μόνο θέση, δεμένο με ζώνη ασφαλείας, την οποία σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να μοιράζεται με άλλον.

• Ακολουθεί τους κανόνες συμπεριφοράς, για λόγους ευπρέπειας και ασφάλειας δικής τους και των άλλων.

• Συμπεριφέρεται με ευγένεια στις συνοδούς και στους οδηγούς.

• Απαγορεύεται να τρώει ή να προξενεί φθορές στο σχολικό λεωφορείο.

• Η ησυχία από τη μεριά του καθ' όλη τη διάρκεια της διαδρομής είναι σημαντική για τη συγκέντρωση του οδηγού.

• Αν κάποιο παιδί δεν συμμορφώνεται με τους κανόνες ασφαλούς μετακίνησης, ο οδηγός θα πρέπει να σταματήσει το όχημα.

Συνοδοί

• Σε περίπτωση σοβαρού πειθαρχικού παραπτώματος του μαθητή, οι συνοδοί ενημερώνουν τη διεύθυνση του σχολείου.

Γονείς

• Ειδοποιείτε το σχολείο ή τις συνοδούς στην περίπτωση που το παιδί σας ενώ το πρωί επιβιβάστηκε στο σχολικό λεωφορείο, τo μεσημέρι πρόκειται να επιστρέψει με άλλο μέσο ή το αντίστροφο.

• Κατά το πρωινό δρομολόγιο περιμένετε με το παιδί σας στη στάση 5' νωρίτερα από την προκαθορισμένη ώρα άφιξης του Σχολικού Λεωφορείου.

• Κατά το μεσημεριανό δρομολόγιο πρέπει επίσης να βρίσκεστε στη στάση 5' νωρίτερα από την καθορισμένη ώρα άφιξης του αυτοκινήτου. Εάν το Σχολικό Λεωφορείο φτάσει νωρίτερα, είναι υποχρεωμένο να περιμένει.

• Όταν περιμένετε να παραλάβετε το παιδί σας από το σχολικό λεωφορείο, θα πρέπει να περιμένετε να απομακρυνθεί το όχημα και στη συνέχεια να διασχίσετε το δρόμο με τον πιο ασφαλή τρόπο.

Γενικά

• Στην περίπτωση που το λεωφορείο δεν έχει φτάσει στην στάση την προκαθορισμένη ώρα θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τις συνοδούς ή τη διεύθυνση του σχολείου.

• Εάν επιθυμείτε να επιστρέφει το παιδί σας στο σπίτι μόνο του από τη στάση όπου το αφήνει το σχολικό λεωφορείο, θα πρέπει να το δηλώσετε εγγράφως στη διεύθυνση του σχολείου.

• Στην περίπτωση που δεν περιμένει κανείς το παιδί στη στάση, η συνοδός είναι υποχρεωμένη να φέρει το μαθητή πίσω στο σχολείο, μετά το τέλος του δρομολογίου.

Η σωστή λειτουργία των σχολικών λεωφορείων και η ασφάλεια των παιδιών σας εξαρτώνται πολλές φορές και από την καλή συνεργασία που μπορούμε να έχουμε. Γι΄ αυτό παρακαλούμε να ακολουθείτε πιστά τις παραπάνω οδηγίες, για να βοηθήσετε εμάς στην προσπάθειά μας για την ασφαλή μετακίνηση των μαθητών μας.

Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία.

Έχει διαβαστεί 970 φορές

Ποιός είναι online

Έχουμε online 2 επισκέπτες και 0 μέλη.